Taliansky nábytok, rustikálne a moderné kuchynské linky na mieru
17th Jun 2014 | by: EllebiStudio

Plánujete kúpu novej kuchyne, ale neviete, kde začať?

Tu je niekoľko praktických rád a nápadov ako vykročiť tou správnou nohou.
Koľko typov kuchýň existuje?


V zásade existujú tri typy kuchýň:

  • vstavaná a modulárna kuchyňa: najrozšírenejšia, pretože je zostavaná a prispôsobená požiadavkám priestoru a funkčnosti
  • kuchyňa vyrobená na mieru
  • murovaná kuchyňa, taktiež vyrobená na mieru


Z troch vyššie spomínaných je v pomere kvalita/cena najvýhodnejšia vstavaná kuchyňa, ktorá vám ponúka mať kuchyňu na mieru prispôsobenú všetkým vašim potrebám a vkusu. K dispozícii máte široký výber klasických a moderných kuchýň.


Pri výbere existuje mnoho možností: prvou je nepochybne priestor, ktorý máme k dispozícii, či už ide o plochu ako takú alebo tvar miestnosti. Ďalší aspekt, ktorý je potrebný zvážiť, je umiestnenie dverí a okien a to tak, aby neprekážali v otváraní.

domáce spotrebiče

domáce spotrebiče


Napokon, je taktiež dôležité prihliadnuť na pripojenie elektriny pre všetky domáce spotrebiče, prítok a odtok vody (pre drez a umývačku riadu) a prípojku plynu k varnej doske.

Akú zostavu kuchyne si vybrať?


Najrozšírenejšie zostavy kuchýň sú:

  • lineárna kuchyňa, v ktorej sú všetky spotrebiče a nábytok zoradené pozdĺž jednej alebo dvoch rovnobežných stien kuchyne;
  • zostava v tvare “L”, v ktorej sú spotrebiče a nábytok zoradené podĺž dvoch priľahlých stien kuchyne;
  • zostava v tvare “C”, v ktorej sú spotrebiče a nábytok zoradené podĺž troch priľahlých stien kuchyne;
  • kuchynská linka s ostrovmi a polostrovmi, ktorá je jedným z vyššie spomínaných typov, v strede obohatená o ostrov alebo polostrov, častokrát za účelom väčšieho pracovného miesta v kuchyni;

Rešpektujeme vzdialenosti!


Pri výpočte základných rozmerov nábytku musíme mať na pamäti, že spotrebiče by mali byť od seba oddelené. Najmä rúra, chladnička a umývačka riadu by mali byť od seba vzdialené aspoň 60-80 cm. Chladnička by mala mať určitý odstup od zadnej steny.

Odporúčame tiež oddeliť varnú dosku od drezu niekoľkými centimentrami, ktoré môžme napríklad využiť ako časť pracovnej dosky.

Aký obklad do kuchyne?

Rovere - Krystal

Rovere – Krystal


Vo chvíli, keď sme si stanovili, kde budú zástrčky a vypínače svetla, prípojka vody a plynu, môžeme začať premýšľať o podlahe a stenách našej novej kuchyne.


Pri výbere tónov radíme nasledovať pravidlo kontrastu: v prípade, že sú steny a kuchyňa tmavé, podlaha by mala byť bledá, a naopak. Čo sa týka stien, i keď v kuchyni môžu byť aj odvážne farby, z dlhodobého hľadiska tým však riskujeme, že nás po čase začnú nudiť. Preto odporúčame zvoliť jemnejšie tóny farieb, ktoré vyvolávajú príjemne a vľúdne pocity ako napríklad svetložltá alebo oranžová.


Pokiaľ ide o podlahy, vhodným riešením je terakota, porcelánové kameniny alebo dlaždice rezané na mieru, ktorými môžme na podlahe vytvoriť špeciálne dekorácie. Zriedkavo sa používajú parkety, pretože sú menej odolné voči vlhkosti a opotrebovaniu.