Plánujete kúpu novej kuchyne, ale neviete, kde začať?
Tu je niekoľko praktických rád a nápadov ako vykročiť tou správnou nohou.

– Aké typy kuchýň sú na trhu?

V zásade existujú tri typy kuchýň:

domáce spotrebiče

vstavané elektrospotrebiče v kuchynskej linke

  • vstavaná a modulárna kuchyňa: najrozšírenejšia, pretože je zostavaná a prispôsobená požiadavkám priestoru a funkčnosti
  • kuchyňa vyrobená na mieru
  • murovaná kuchyňa, taktiež vyrobená na mieru

Z troch vyššie spomínaných je v pomere kvalita/cena najvýhodnejšia vstavaná kuchyňa, ktorá vám ponúka mať kuchyňu na mieru prispôsobenú všetkým vašim potrebám a vkusu. K dispozícii máte široký výber klasických a moderných kuchýň.

Pri výbere existuje mnoho možností: prvou je nepochybne priestor, ktorý máte k dispozícii, či už ide o plochu ako takú alebo tvar miestnosti. Ďalší aspekt, ktorý je potrebný zvážiť, je umiestnenie dverí a okien a to tak, aby neprekážali v otváraní. Takisto je dôležité prihliadnuť na pripojenie elektriny pre všetky elektrospotrebiče, prítok a odtok vody (pre drez a umývačku riadu) a prívod plynu k varnej doske.

– Akú zostavu kuchyne si vybrať?

Najrozšírenejšie zostavy kuchýň sú:

  • lineárna kuchyňa, v ktorej sú všetky spotrebiče a nábytok zoradené pozdĺž jednej alebo dvoch rovnobežných stien kuchyne;
  • zostava v tvare “L”, v ktorej sú elektrospotrebiče a nábytok zoradené pozdĺž dvoch priľahlých stien kuchyne;
  • zostava v tvare “C”, v ktorej sú elektrospotrebiče a nábytok zoradené pozdĺž troch priľahlých stien kuchyne;
  • kuchynská linka s ostrovmi a polostrovmi, ktorá je jedným z vyššie spomínaných typov, v strede obohatená o ostrov alebo polostrov, častokrát za účelom väčšieho pracovného miesta v kuchyni.

– Aký je vhodný typ podlahy do kuchyne?

Vo chvíli, keď sme si stanovili, kde budú elektrické zásuvky a vypínače svetla, prípojka vody a plynu, môžeme začať premýšľať o podlahe a stenách našej novej kuchyne.

Pri výbere farieb radíme nasledovať pravidlo kontrastu: v prípade, že sú steny a kuchyňa tmavé, podlaha by mala byť bledá, a naopak. Čo sa týka stien, i keď v kuchyni môžu byť aj odvážne farby, z dlhodobého hľadiska tým však riskujeme, že nás po čase omrzia. Preto odporúčame zvoliť jemnejšie tóny farieb, ktoré vyvolávajú príjemne a vľúdne pocity ako napríklad bledé zemité odtiene.

Čo sa týka správneho výberu podlahy, vhodným riešením je terakota, porcelánové kameniny alebo dlažba rezaná na mieru, ktorou môžme na podlahe vytvoriť zaujímavé vzory. Zriedkavo sa používajú parkety, pretože sú menej odolné voči vlhkosti a opotrebovaniu.